Feltétlen érdemes mindenkinek kipróbálni ezt az operációs rendszert, nagyon szuper, a windows 7 az, aminek a vistának kellet volna lennie. Nagyon szép, és még gyors is. Én nagyon megkedveltem. Mellesleg teljesen ingyenesen letölthető a microsoft oldaláról, és még termékkulcsot is kapunk, amivel 2010. juníus 1-ig teljesen jogtisztán használhatjuk.
Zenelejátszáshoz: WINAMP
A népszerű mp3-lejátszó ötös változata tölthető le az oldalról. A program, a hagyományos lehetőségek mellett - MP3, OGG, AAC, WAV, MOD, XM, S3M, IT, MIDI és filmek (AVI, ASF, MPEG, NSV) lejátszása - új kezelőfelülettel és számtalan egyéb lehetőséggel rendelkezik: internet TV, új pluginek, skinek átvétele a 2.x és a 3.x verziókból. Illetve CD-írás és zenei CD-k grabbelése is az új, gyorsabb szoftver részét képezi. A Winamp 5 újdonsága: AACPlus encoder, Internet Surround Music, Microsoft WMA encoder stb
Mielőtt rá szánnánk magunkat, hogy át térünk a Vista op.rendszerre, vizsgáljuk meg a számítógépünket, hogy alkalmas e a Vista telepítésére. Igazából bármilyen gépre fel lehet rakni, de ha nem akarjuk, hogy nagyon lassú legyen akkor érdemes legalább 2gb memóriával rendelkeznünk, illetve egy méretesebb merevlemezzel (a rendszer maga kb 10-15 gb-t foglal). DVD meghajtó feltétlenül szükséges, hiszen a telepítő DVD-n van. Ha úgy látjuk, hogy a gépünk alkalmas a Vista futtatására, akkor vágjunk bele!
Foglalható sávszélesség bejegyzésre kétszer kattintsunk rá és a felugró ablakban kattintsunk az engedélyez opcióra, majd az értéket 20-ról állítsuk 0-ra, majd OK.
Időzítési egység beállítása bejegyzésre kattintsunk kétszer, majd az itt felugró ablakban kattanjunk az engedélyez opcióra, majd az értéket állítsuk 10-ről 0-ra.
Ezután újraindítjuk a számítógépet, és remélhetőleg te is érezni fogod a pozitív változást!
Telepítéskor az emberek nagy része nem adja meg a rendszergazda jelszót és ezzel óriási hibát követ el, ott hagy egy jelszóval nem védett rendszergazda fiókot, amivel bármire képes lehet a behatoló. A rendszergazda fiók rejtett, ezért alapesetben a bejelentkezési képernyőn ezt a fiókot nem látjuk.
Win + Fel nyíl: Az aktív ablak méretének maximalizálása. Win + Le nyíl: Az aktív ablak méretét csökkentettre állítja. Win + Bal/Jobb nyíl: Az aktív ablakot a képernyő bal vagy jobb részére feszíti ki. Win + Shift + Bal/Jobb nyíl: Alapértelmezés szerint a Windows 7-ben kiterjesztett asztalunk van, így két képernyőnyi munkafelülettel rendelkezünk, az ezek közötti váltást gombokkal is megoldhatjuk. Win + Home: Az aktívon kívül minden ablakot letesz a Tálcára, ismételt megnyomásával pedig visszahozza őket. Win + T: A Tálcán lévő ikonok között tudunk lépegetni vele. Tartsuk lenyomva a Windows billentyűt, és nyomogassuk a T betűt. A fordított irányhoz használjuk a Win + Shift + T gombokat. Win + Helyköz: Kicsit rákukkanthatunk az asztalra - elég haszontalan funkció. A Vistában ugyanez a kombináció az oldalsávot jelenítette meg! Win + G: Az oldalsáv megjelenítése az ablakok előtt. Win + P: Külső megjelenítő eszköz (pl. projektor) beállítására alkalmas, ahogy az alábbi képen is látszik. Win + Szám: A tálcára rögzített alkalmazásokból egy új példányt hozhatunk létre. A szám helyére az alkalmazás Tálcán lévő pozícióját kell megadni, a számozás balról jobbra megy. Ne használjuk a numerikus billentyűzetet a kombinációnál!
Windows Intéző Alt + P: Betekintő sáv bekapcsolása/kikapcsolása.
Tálcamódosítók Shift + bal klikk az ikonon: Új példány nyitása az adott folyamatból (pl. még egy FireFox ablak) Középső klikk az ikonon: Szintén új példány létrehozása (a középső gomb legtöbbször a görgő!) Ctrl + Shift + bal klikk az ikonon: Rendszergazdai jogosultsággal futtathatjuk az alkalmazást. Shift + jobb klikk az ikonon: Ugyanaz a menü jelenik meg, mint amikor az aktív ablak bal felső ikonjára kattintunk. Lehetőségünk lesz áthelyezni, átméretezni, minimalizálni, maximalizálni a grafikai felületet. Ha ugyanezt a kombinációt egy csoporton hajtjuk végre, akkor egyszerre lehet minimalizálni, visszaállítani vagy bezárni a folyamatokat. Ctrl + bal klikk egy csoporton: Tartsuk lenyomva a Ctrl-t, és kattintgassunk egy csoportra. Minden klikkelésnél más és más ablak lesz aktív a csoporton belül, így gyorsan megtalálhatjuk azt, amelyikre szükségünk van.
A Windows7 megörvendeztetett minket egy új tálcával, ami szép is és jó is, és ha hozzászokik az ember, akkor nagyon praktikus lehet és egészen használható dolog lett, de aki végképp nem tudja megszokni, annak itt a megoldás:
A tálcán nyomjunk egy jobb egér gombot, és válasszuk a PROPERTIES gombot, ennek hatására bejön egy kis ablak, ahol elöször pipát rakunk a USE SMALL ICONS felirat melletti jelölő négyzetbe, aztán a TASKBAR BUTTONS melletti kis fület lenyitjuk, és kiválasztjuk a NEVER COMBINE (soha ne csoportosítsa)vagy a COMBINE WHEN TASKBAR IS FULL (csoportosít, ha a tálca megtelt) opciót, kattintunk a jobb alsó sarokban az APPLY (alkalmaz) gombra, és kész!
A Vista-ban már megszokott és megkedvelt Gadgeteket a Windows7 is ismeri, annyi a különbség, hogy a Vista-ba volt neki egy oldalsáv, ahova pakolhattuk a gadget-eket, a Windows7-ben nincs ilyen oldalsáv, oda rakjuk a gadget-eket, ahova akarjuk. Persze a Vista-ban is kihúzhattuk az oldalsávból, de annak volt egy hátránya, az alatta helyezkedő ikonokra nem tudtunk kattintani, Windows7ben ez a hiba megoldódott...
Jobb egér gomb az asztalon, és a felugró menuben kiválasztjuk a GADGETS gombot, miután rákattintottunk, elénk tárulnak a Gadget-ek. Itt csemegézhetünk a sok alkalmazás közül, és ha ez nem lenne elég, akkor az ablak jobb alsó sarkában rákattintunk a GET MORE GADGETS feliratra, az explorer elnavigál minket egy oldalra, ahol témákra bontva válogathatunk a Gadgetek között.
Készítettem egy kis videót, amiben bemutatom pontosan hol találhatóak ezek a Gadgetek a Windows7-en belül:
Megjelent a Microsoft legújabb operációs rendszerének a kiadásra szánt (RC) változata, és a Microsoft oldaláról szabadon letölthető. A Legjobb az egészben , hogy eredeti cd-kulcsot is adnak a rendszer mellé, így nyugodt szívvel aktiválhatjuk is azt, teljesen jogtiszta lesz. Sajnos még magyar nyelven nem elérhető a rendszer, de feltétlen érdenes kipróbálni. Ha rendelkezel windowslive azonosítóval, akkor rgtön töltheted is lea Windows7 RC-t, és a microsoft még egy kis letöltésvezérlőt is mellékel a letöltéshez, ha véletlenül megszakadna az internet kapcsolat, akkor onnan folytatja ahol abba maradt. ISO fileba töltődik le, lehet választani 32 és 64 bites verziót egyaránt! Driver problémák lehetnek, de nagyátlagban a vista drivereket rá lehet erőszakolni, az én tapasztalatom pedig az, hogy a windows update-ről mindent letölt magának és telepít (HP 6735S notebook). Sok sikert a próbához!
Ha nem akarjuk az oprendszerünket két hetente újra etlepíteni, akkor karban kell tartanunk. Erre van egy nagyon jó program, olyan szinten kitakarítja a windowst, hogy utána rá sem fogunk ismerni. Érdemes a progit már akkor használni, mikor még friss a windowsunk, mert közvetlenül telepítés után is tele van mindenféle felesleges és rossz alkalmazással, bejegyzéssel.
A windows doctor mindenféle windows-al kompatibilis, (7, Vista, XP, 32 és 64bit egyaránt) Érdemes használni, sokat spórolhatunk, ha nem szakemberre bízzuk a gépünk karbantartását. A program kitörli az ideiglenes fájlokat az internetről begyüjtött hulladékokat, megtakarítja a rendszerleíró adatbázist, egyszerű és nagyszerű. Használata erősen javasolt!
Telepítés után elindítjuk a programot, és ha módunkban áll, akkor regisztráljuk azt, mert különben csak korlátozott ideig fogjuk tudni használni. Termékkulcsot nem tudok adni, mert az törvénybe ütközne, de különböző oldalakról, akár torrent odlaalkról is letölthet a program termékkulcsal együtt.
Szóval a program fut, az első ablak ami bejön, az a SYSTEM SECURITY. Ennél a fülnél a SCAN gombra kell kattintanunk, és a program átnéz minden olyan alkalmazást, ami a rendszer indításakor betöltődik.
Ha végig futott az ellenőrzés, kattintunk a Next gombra, és a következőt fogjuk látni:
A program osztályozza a találatokat veszélyességi szint szerint. Minnél több csillagot kap egy program, annál veszélyesebb, a 2 csillag az nem gond, de persze nézzük át, hogy mik azok amik indulnak a rendszerrel, és amire nincs szükség (toolbar-ok, help pluginok stb...), azokhoz rakjunk egy pipát, ha bármi mellett kettőnél több csillag van, azokat feltétlen jelöljük ki, aztán kattintsunk a REPAIR gombra. A progi elvégzi a takarítást, aztán kattintsunk a FINISH fülre és készen vagyunk.
REGISTRY CLEANUP - a rendszerleíró adatbázis tisztítása
Itt mindössze annyi dolgunk van, hogy rákattintsunk a SCAN gombra, a program átnézi a rendszerleíró adatbázis bejegyzéseit, és ha valami hibát talál, azt kiírja. Miután végzett az ellenőrzéssel, nyugodtan hagyhatjuk minden bejegyzésnél a pipát, es CLEAN gombra kattintunk.
Miután kattintottunk a CLEAN gombra, a progi kitakarítja a rossz bejegyzéseket, aztán mehetünk a következő fülre.
PRIVACY CLEANUP - Személyes fájlok takarítása
Ez a fülecske azt a célt szolgálja, hogy a merevlemezen lévő hulladékot kitakarítsa. Ezt külön külön is megteheted a temp mappák kiűrítésével, meg a lomtár liűrítésével, de így egyszerűbb. Minden hulladékot kitöröl a merevlemezről (ideiglenes fajlok, ideiglenes internetfájlok, stb...) Ha régóta lomosodik a windows, akkor akár több giga szabad helyet is tudunk vele csinálni, mindenféleképp érdemes lefuttatni. Elő szokott fordulni, hogy a böngészési előzményeket is kitörli, ezzel számolni kell!
Itt is először SCAN, átnézi a program a dolgokat, aztán CLEAN. Ha sok lom van a gépen, akkor ez eltarthat egy darabig, de nem kell megijedni, végzi a dolgát a progi, még ha nem is látni. :)
SYSTEM SPEED-UP
Itt annyi dolgunk van, hogy kattintsunk a ANALYSE gombra, és miután lefutott a vizsgálat, kattintsunk a OPTIMIZE gombra. Ha ezzel is megvagyunk, bezárhatjuk a programot, aztán újraindítjuk a gépet, és élvezzük a pozitív változást. :)
Mindenki csak saját felelősségre használja!!
Ha 3D-be akarunk ablakokat váltogatni, akkor a WIN+TAB billentyűkombinációval megtehetjük azt. Ez nem újdonság, már a VISTA-ban is benne volt, de mindenesetre szép és praktikus dolog! :)
Az XP alapjában véve egy jó operációs rendszer, és azt hiszem a világon az egyik legelterjedtebb. Sokan szidják, mert persze vannak hibái, de hisz tudjuk, semmi sem tökéletes. Az én véleményem az, hogy ha megfelelően karban van tartva az XP, akkor sokáig gyorsan és hálásan fogja teljesíteni az általunk kiadott utasításokat.
Ahhoz, hogy elkezdjük használni az oprendszert, először fel kell telepítenünk. Majd a későbbiekben fogok foglalkozni a karbantartással is külön, ajánlott programokkal és telepítési sorrenddel. Egyszóval mindennel. De egyenlőre maradjunk a telepítésnél...
Első lépés, hogy berakjuk az telepítő cd-t az optikai meghajtóba közvetlenül a bekapcsolás előtt. Ha teljesen üres merevlemezre telepítünk akkor annyi dolgunk van, hogy megvárjuk amíg a telepítő betölt a cd-ről. Ha régi rendszert akarjuk újra telepíteni, akkor előbb be kell állítanunk a BIOS-ba, hogy a rendszer honnan induljon (merevlemez, cd meghajtó, esetleg floppy vagy usb). A bios-ba úgy tudunk eljutni ha a számítógép bekapcsolása után amikor a rendszer összetevőit listázza a gép vagy megjelenik az alaplap emblémája, akkor megnyomjuk a DEL vagy a F2 gombot, ahány alaplap annyiféle, de ezek a legáltalánosabbak. Ha pontosan nem tudjuk melyik, akkor nyomogassuk mindakettőt, aztán az egyikre csak bejön. :) Miután bent vagyunk a BIOS beállításainál, olyat keresünk, hogy BOOTSEQUENCE vagy BOOTPRIORITY vagy valami hasonlót, a boot szó legyen benne az a lényeg. Ha megtaláltuk, annyi a dolgunk, hogy elsődlegesnek az optikai meghajtót válasszk ki. Ha ez megtörtént mentsük el a változásokat és lépjünk ki a beállításokból (SAVEANDEXIT). A számítógép újraindul...
Nézzük folyamatosan a kijelzőt, és mikor a következő szöveget látjuk:
CD-ről való indításhoz nyomjon meg egy gombot....
akkor lenyomjuk a szóköz billentyűt, és a telepítő elkezd betölteni. Innentől itt egy videó, ami végigkalauzol a telepítés folyamatán: